Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela Sv. Františka z Assisi (Krč)

Praha 4, Krč, U Habrovky

WWW: www.michlehabrovka.cz
metro trasa C - zastávka BUDĚJOVICKÁ, odtud pěšky cca 15 minut. Lze popojet BUS .
Bohoslužba po,čt 18:00, ne 10:30

Kostel svatého Františka z sv_franta v Praze 4-Krči, v místě zvaném na Habrovce, je dřevěný římskokatolický filiální kostel michelské farnosti z roku 1941. Stojí na pozemcích bývalé viniční usedlosti Habrovka. Kostel je chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky.

První plány na vybudování krčského kostela se objevují již v polovině třicátých let 20. století, když byl dne 22.září 1935 založen Spolek pro výstavbu kostela v Praze XIV a předsedou se stal místní velkostatkář JUC. Václav Welz, jenž věnoval polovinu potřebného pozemku na výstavbu.
Kostel je dílem dvou architektů - konstrukci a exteriér navrhl Ing.arch.Karel Hruška a interiér včetně oltáře arch.Jaroslav Čermák. V důsledku začátku 2.světové války se však místní věřící rozhodli pro jednolodní stavbu dřevěného provizoria se sedlovou střechou krytou taškami. Finanční prostředky na stavbu pomohl shromáždit křižovnický velmistr, P.Josef Vlasák, který společně s Františkem Noskem založil spolek Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny, pro výstavbu katolických kostelů na tehdejších pražských předměstích.
Začalo se stavět 8.prosince 1941 a za pouhé dva týdny, na Vánoce, byl kostel dokončen. Slavnou půlnoční mši na svátek Narození Páně 25. prosince sloužil P.Jeřábek, a chrám byl vysvěcen tehdy již v ilegalitě působícím velmistrem Řádu křižovníků s červenou hvězdou P.Vlasákem. Ten také zvolil patrocinium sv.Františka, jednoho z hlavních křižovnických patronů. Zazněla rovněž Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, kterou řídil P.Václav Schneider.
Po válce se kvůli komunistické totalitě plánovaný zděný kostel nesměl dostavět, zůstalo u pouhého provizoria. V šedesátých letech byly provedeny drobné úpravy kostela sv.Františka z cihlového zdiva podle návrhu architekta Vladimíra Hladíka a z neurčeného zrušeného kostela byly přivezeny dvě řady dřevěných lavic s pozdně secesní řezbou na postranicích. Ze skromného vnitřního zařízení stojí za zmínku bíle lakovaná dřevořezba žehnající Panny Marie Karlovské, patronky matek a těhotných. V roce 2010 byl kostel vyhlášen za nemovitou kulturní památku.

www.wikipedie.cz

Betlém
Blokový betlém Jana Rody, byl v kostele umístěn jako náhrada za zcizený betlém z drobných figurek F.V. Buka. Betlém je řezbářská práce do lipového dřeva, které je lehce mořeno a voskováno včelím voskem. Vybrané prvky jsou zlaceny. Práce pochází z prvních let 21.století.



Kostel sv.Františka Interiér kostela Centrum betlému
Kostel sv.Františka Interiér kostela Betlém od sv. Františka

sv.František sv.František Hlavní oltář
sv.František Interiér kostela Betlém


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp